logo

 

 

 

> خانه موزه > رویدادها

رویدادها


رو نمایی از سامانه تور مجازی موزه مجلس شورای اسلامی

1400/08/25

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

رونمایی از سامانه تور مجازی موزه مجلس شورای اسلامی به همراه دو دستاورد مهم  دیگر کتابخانه ، موزه و مرکز اسناد امروز ساعت 10 صبح در تالار شهید مدرس ساختمان موزه مجلس با حضور غلامعلی حدادعادل؛ رییس فرهنگستان زبان و ادب فارسی، حجت‌الاسلام والمسلمین سیدمحمود مرعشی نجفی؛ کتابشناس و نسخه‌شناس و مدیر کتابخانه آیت‌الله مرعشی نجفی، سیدمحمدجواد شوشتری؛ رئیس حوزه ریاست مجلس، حجت‌الاسلام علیرضا قائمی‌نیا، حجت‌الاسلام موسی قربانی؛ نماینده ادوار مجلس و…برگزار شد.
ضرورت استفاده از تکنولوژی واقعیت مجازی در موزه ها و فراهم آوردن امکان دسترسی و بازدید مجازی موزه خصوصاَ در دوران شیوع ویروس کرونا، موزه مجلس شورای اسلامی را برآن داشت تا تور مجازی موزه مجلس را راه اندازی کند.
 این برنامه دارای ویژگیهای خاص و متمایزی است که آن را از نمونه­ های موجود داخلی و خارجی متفاوت میسازد چرا که در شکلی چندرسانه ای با ارائه پیوستگی کامل فضایی سه بعدی و قابلیت گردش 360 درجه در تمام نقاط موزه ارائه شده و در آن امکان دسترسی به تصاویر و توضیحات متنی و صوتی کلیه آثار به نمایش در آمده در این موزه را با وضوح  و کیفیت بسیار بالا فراهم می­کند و همچنین با استفاده از عینک های واقعیت مجازی نیز تجربه محسوسی تری از بازدید مجازی موزه را صورت می­دهد.

دسترسی به سامانه تور مجازی موزه از طریق وب سایت موزه مجلس با آدرس زیر امکان پذیر است:
  https://museum.ical.ir/virtualtour/

 

 

  از ویژگی­های خاص و متمایز تور مجازی موزه مجلس :

 ارائه پیوستگی کامل فضایی سه بعدی با استفاده از تعداد بسیار بالای نقاط تصویربرداری 360 درجه برای کلیه فضاها و گالری­ها که تقریباً دسترسی کامل به همه زوایا و نقاط در موزه را میسر می­سازد.

 ارائه با وضوح بالای تصاویر کلیه آثار به نمایش در آمده و قابلیت بزرگنمایی آنها در درون برنامه تور مجازی.

 ارائه زیرنویسها و توضیحات تشریحی صوتی و متنی برای گالری­ها و کلیه آثار به نمایش در آمده از طریق هات اسپات های قرار گرفته در کنار هر اثر، ویژگی این تور مجازی است که آن را از نمونه ­های موجود داخلی و خارجی متفاوت می­سازد، به ­علاوه متون بازخوانی شده  اسناد تاریخی به نمایش درآمده نیز در این تور مجازی ارائه شده ­اند.

 امکان استفاده نسخه واقعیت مجازی با استفاده از عینک های واقعی مجازی نیز فراهم گردیده که تجربه واقعی تری از بازدید مجازی موزه را فراهم می آورد.