logo

 

 

 

 

 

 

 

> خانه موزه     > درباره ما    > بخش آموزش و پژوهش

آموزش و پژوهش


 

 

 

 

   فعالیت های بخش معرفی و آموزش موزه

 

2-1- چیدمان اشیاء جدید

چیدمان اشیاء و آثار در موزه نقشی اساسی در معرفی و آموزش در موزه را دارد که بر مبنای سناریو و محتوا و نوع بیان تعریف شده در موزه و بر اساس رعایت اصول زیبایی شناختی انجام می پذیرد، با توجه به اشیاء جدیدالورود و معرفی این آثار در موزه، تغییرات و جابجایی هایی در چیدمان موزه صورت گرفت تا بتواند اشیای جدید خریداری شده توسط موزه را نیز شامل شود.

 

2-2- نمایشگاه موقت:

برگزاری نمایشگاههای موقت و ادواری از مهمتریت فعالیتهای یک موزه می باشد که موجب پویایی و افزایش ارتباط موزه و مخاطبین آن می شود ، با وجود عدم فضای نمایشگاه موقت در موزه مجلس، این موزه در ایام دهه فجر بخشی از فضای تالار رویدادها را اختصاص به نمایش تصاویر آرشیوی خود از صحنه های انقلاب اسلامی داد.

تهیة ویدئو کلیپ جهت نمایش در ال سی دی های تالار رویدادها.

 

به منظور ارائه تصویری گویاتر از حرکت های مردمی در ایجاد مشروطه و مجلس در ایران ، ویدئوکلیپ هایی با موضوعات ذیل در تالار رویدادها  تهیه شد که شامل ده بخش  می باشد و  برای هریک از آنها یک Lcd نصب گردید که تا کنون پنج عدد از آنها آماده گردیده است:

1-نهضت تحریم و مبارزات ضد استبدادی

2- شاهان قاجار و مشروطه

3- مشروطه تهران

4- مشروطه آذربایجان و گیلان

5- نهضت ملی شدن صنعت نفت

6- مجلس در دوره پهلوی

7- شهید مدرس

8- مشروطه اصفهان و فارس

9- انقلاب اسلامی

10- باز داشتگاه پهلوی

سناریو و تدوین ویدئو ها بر اساس روند تاریخی و نقاط عطف هریک از موضوعات تهیه گردید که با موسیقی انتخابی توانسته اند جلوه چند رسانه ای در این بخش از موزه را به نمایش بگذارند، کلیه مراحل تهیه و تدوین این ویدئو ها با کیفیت HD در داخل موزه انجام شد.

 

 وب سایت موزه

از ديگر اقداماتی كه در راستای تكميل راه‌اندازی مجدد موزه انجام شده نيز می‌توان به راه‌اندازی وب سايت موزه مجلس شورای اسلامی اشاره كرد، پايگاه اطلاع رسانی موزه مجلس شورای اسلامی در سال 89 فعاليت خود را آغاز كرد سرفصل های ارائه شده (منوی اصلی) شامل موارد ذیل می باشند:

موزه مجلس / گالري ها / تاريخ مجلس / مجموعه ها / ساختمان مشروطه / رويدادها / راهنماي بازديد / ارتباط با موزه

بخش‌های سايت در حال تكميل هستند، به ويژه در بخش معرفی اشياء ما تقريبا از تمام موزه های كشور در اين زمينه جلوتر هستيم  و در فاصله کمی از زمان  افتتاح مجدد توانستيم در زمينه معرفی اشياء موزه در فضای مجازی پيشرفت خوبی داشته باشيم، همين امر موجب شد كه ارتباطات بيرونی خود را هم از طريق اينترنت و فضای مجازی با كتابخانه ها، موزه ها ومراكز مرتبط افزايش دهيم.

در بخش گالری ها توضیحات و راهنمایی فضاهای موزه همراه با تصاویرشان ارائه شده است، بخش تاریخ مجلس مروری دارد بر حوادث و رویدادهای کلیه ادوار مجلس شورای ملی(سابق) و مجلس شورای اسلامی، مجموع ها نیز شامل تو ضیحات و طبقه بندی مجموعه ها یا اشیاء موزه مجلس می باشد، که تصاوير این اشياء و آثار  را با كيفيت مطلوب در این پايگاه اينترنتی ارائه می دهد که علاوه برعنوان و معرفی مختصر اشياء و آثار، تصاوير آنها نيز قابل مشاهده است. برخی از اشياء موزه مجلس شورای اسلامی كه تا پيش از افتتاح جديد موزه در انبار نگهداری می شد و هم اينك به سالن اصلی موزه منتقل شده است در سايت معرفی شده است، اين مجموعه ها شامل مجموعه تابلوهای استاد كمال الملك، استاد اسماعيل آشتيانی، استاد محمود اوليا ، تابلوهايی با عنوان رجال تاريخی و مجموعه متنوع ديگری است، كه به همراه شناسنامه كوتاه تابلوها بر روی وب سايت ارائه شده است. مجموعه ديگر مجموعه آثار و اشياء متعلق به مجلس شورای ملی سابق، مجموعه نشان های اهدايی مجالس كشورهای خارجی و ... است. تصاوير كامل اشياء پس از عکاسی کامل آنها در سايت ارائه خواهد شد.

همچنین تلاش خواهد شد تا تصاویر مجموعه نسخه های نفيس مصور خطی و خوشنويسی كه در اختيار كتابخانه مجلس شورای اسلامی است  در مجموعه مصور پايگاه موزه ارائه شود ،چراکه در موزه های بزرگ دنيا، تبليغات و ارائه نسخه های مصور و ارزشمند خطی يك ضرورت مهم و قابل اجرا تلقی می شود. و هنر نگارگری ايرانی در اوج هنرهای جهان قرار دارد و اين خود دليلی بر ضرورت ارائه نسخه های خطی مصور كتابخانه در سايت موزه مجلس است، كه البته هنوز اين فرصت پيش نيامده است كه بتوانيم به نحو شايسته اين آثار را معرفی كنيم.

در بخش ساختمان مشروطه، اطلاعات وپژوهشهای مربوط به ساختمان تاریخی موزه یعنی ساختمان مجلس شورای ملی و دوره های تحول این ساختمان بررسی می گردد.

صفحه رویدادها نیز اخبار و برنامه های موزه را اطلاع رسانی میکند، و اطلاعات مربوط به تماس ها و ارتباط با موزه و راهنمایی جهت بازدید از موزه نیز در دو صفحه راهنمای بازدید و ارتباط با موزه، ارائه شده است.

البته ذكر اين نكته حائز اهمیت است كه كليه مراحل فنی برنامه نویسی وگرافيكی وب سايت، در داخل خود مجموعه موزه صورت گرفته است بدون اينكه نياز به كارشناسان متخصص خارج از مجموعه باشد.

2-5- تهیة فیلم های راهنمای موزه

کتابخانه مجلس شورای اسلامی به منظور معرفی و شناساندن بیشتر موزة مجلس اقدام به تهیه و ساخت دو فیلم 12و25 دقیقه ای، بروشور، پوستر و کارت پستال نموده است.

در فیلم ده دقیقه ای  به بیان شمه ای از تاریخ مجلس، معرفی موزه و بخش های آن پرداخته شده و در فیلم 25 دقیقه ای شاهد تاریخچه شکل گیری مجلس و اهمَ وقایع در دوران مختلف مجلس می باشیم. این دو فیلم در استودیو فاین کات با تهیه کنندگی سید محمد هاشمی اصل و کارگردانی سید ابوالفضل یوسف موسوی ساخته شدند.

 

 

2-6- بروشور، کاتالوگ، پوستر و دعوتنامه

اطلاع رسانی و راهنمایی بازدیدکنندگان یک موزه از وظایف و رسالت های اصلی آن می باشد که با انواع مختلف رسانه ای صورت می پذیرد، یکی از مهمترین این روشها در اطلاع رسانی استفاده از بروشور، پوستر و کاتالوگ می باشد، همچنین این مهم در موزه مجلس که در سال اخیر بازگشایی آن را با رویکرد جدید شاهد بودیم ضرورت آن دوچندان بود که خوشبختانه اقداماتی در این زمینه صورت پذیرفت.

طراحی و چاپ کاتالوگ موزه در دو اندازه کوچک و بزرگ که اطلاعات موزه را به سه زبان فارسی، عربی و انگلیسی در اختیارمی گذارد، همچنین طراحی و چاپ پوستر موزه جهت تبلیغات و اطلاع رسانی عمومی که به همراه دعوتنامه هایی که برای همه نهادهای مرتبط و مراکز آموزشی و علمی و فرهنگی ارسال می شود، از اقدامات موزه در این زمینه بوده است.