logo

 

 

 

 

 

 

 

> خانه موزه     > درباره ما    > بخش مستند نگاری و آرشیو

مستند نگاری و آرشیو


 

بخش مستند نگاری و آرشیو آثار و اشیاء

 

         طبق تعریف سازمان جهانی موزه ها (icom) موزه عبارت است از: مؤسسه ای دائمی بدون اهداف مادی به منظور گردآوری ، حفاظت و نگهداری ، پژوهش و به نمایش گذاشتن آثار و اشیاء. بر همین اساس یکی از عملکردهای اصلی موزه مستند سازی و پژوهش پیرامون اشیاء و مجموعه های موزه می باشد. به عنوان مثال وقتی از طرف کشوری مثل یونان مولاژ پیکره ای از سیکلاد و یا کشوری مانند کلمبیا ماکت طلائی الدورادو به مجلس و موزه اهداء می شوند لازمة به نمایش در آمدن این آثار تحقیق و شناخت کافی از آنها می باشد.

        موزه مجلس شورای اسلامی در همین راستا اقدام به تهیه و تدوین تاریخچة ساختمان مجلس، موزه و پژوهش هایی در خصوص هنرمندان نقاش مانند محمد غفاری(کمال الملک) و اسماعیل آشتیانی انجام داده است.

       همچنین موزه در نظر دارد شناسنامه های تهیه شده برای آثار موزه را در غالب بانک اطلاعاتی و به شیوة جدید ارائه دهد که مقدمات طراحی بانک اطلاعاتی مطابق تصویر ذیل انجام شده است.

تهیة و تکمیل شناسنامه برای اشیاء جدیدالورود یکی از دیگر افعالیت های موزه می باشد.              

 

 کتابخانه تخصصی تاریخ داخلی

به منظور بالا بردن سطح اطلاعات تاریخی کارشناسان محترم موزه، به پیشنهاد ایشان و همکاری واحد فراهم آوری کتابخانه، کتب تاریخی مرجع تهیه و یک کتابخانه تخصصی جهت استفاده داخلی موزه راه اندازی گرده است.

 

   


 

      

طرح فرم شناسنامه عمومی در  نرم افزار  بانک اطلاعات اشیاء موزه مجلس

 

 

 

 

doc1